Firma KMOM.Dla kazdego!
Blog > Komentarze do wpisu
Wychowanie psa


Ważne jest rozpoczęcie procesu wychowawczego już od szczeniaka, jednak należy zaznaczyć, iż szczeniak musi przebywać pod opieką matki 6 do 8 tygodni. W tym czasie powinien mieć także kontakt z ludźmi (głaskanie czy branie na ręce).

Matka zapewnia mu prawidłowy rozwój psychiczny i nauczy go podstawowych zachowań, natomiast miły kontakt z człowiekiem nastawi go pozytywnie do przyszłego właściciela. Jeśli przyszły właściciel ma małe doświadczenie w wychowywaniu psów nie powinien wybierać np. rottweilera lub innych ras agresywnych. Nie powinien też wybierać dominantów, czyli szczeniąt odważniejszych i samodzielnych, gdyż trudniej jest je sobie podporządkować.

 

  Bardzo często ludzie zapominają lub nawet nie zdają sobie sprawy z jednej bardzo ważnej rzeczy: psy nie rozumieją znaczenia ludzkich słów! Pies kojarzy dźwięki, gesty oraz mimikę twarzy pana z wyuczonymi zachowaniami.

Jednak aby pies mógł kojarzyć polecenia potrzeba do tego pracy i czasu. Są rasy psów, które łatwiej się uczą niż pozostałe, są też rasy bardziej oporne. Błędne jest jednak stwierdzenie, iż psy oporne są głupsze. Czasami psy starają się być bardzo samodzielne i stąd może wynikać ich oporność.

           Generalnie pies dużo szybciej kojarzy polecenia, gdy związane są z czymś miłym dla niego. Dużo trudniej nauczyć psa poleceń nieprzyjemnych. Pies jest istotą żywą, tak samo jak ludzie odczuwa ból, zimno czy głód, potrafi się cieszyć, a także smucić i tęsknić. Nauka wykonywania poleceń wymaga zatem sporo czasu i pracy.

olejną bardzo ważną sprawą jest to, iż pies nie powinien czuć się przywódcą. To my mamy decydować o jego zachowaniu a nie odwrotnie. W praktyce oznacza to, iż powinien zostać podporządkowany, to my powinniśmy stać się przywódcą stada.

Należy zatem konsekwentnie od początku zachowywać pewne reguły przy codziennych czynnościach, takich jak choćby spożywanie posiłków. Zasada jest bardzo prosta: najpierw jedzą ludzie, później pies. Ponadto podczas podawania miski pies powinien grzecznie czekać. Ważne jest także, aby podczas posiłku psa pogłaskać. Jest to gest podporządkowania, gdyż pies dominant zawsze kładzie łapę na szyi psa podporządkowanego. Dobrze wychowany pies powinien bez pokazywania niezadowolenia dać sobie odebrać miskę z jedzeniem swojemu panu (jednak aby nie drażnić psa miskę należy po chwili oddać).

          
Aby hierarchia stada nie została zachwiana pies nie powinien leżeć w łóżku ze swym panem. Ponadto powinien doskonale wiedzieć które z jego zachowań nam się nie podoba. Tylko poprzez konsekwentne realizowanie procesu wychowawczego możemy osiągnąć oczekiwane rezultaty. Należy przy tym pamiętać, że biciem psa nigdy nie osiągniemy dobrych wyników - są inne, dużo lepsze metody. Pamiętajmy tylko o tym, iż aby dobrze wychować psa trzeba być uzbrojonym w cierpliwość i mieć sporo wolnego czasu, który z sercem mu poświęcimy.

 

 

niedziela, 03 lutego 2008, kmom2

Polecane wpisy

  • Mydła

  • Miesiące po angielsku

    słówko angielskie polski odpowiednik January S tyczeń February Luty March Marzec April Kwiecień May Maj June Czerwiec July Lipiec August Sierpień September Wrze

  • COŚ O INSTYTUCJI ZWIERZĘCEJ!

    W instytucji zwierzęcej opiekujemy się bezdomnymi zwierzętami.Mieliśmy już dużo zwierzat,jednak znalazły one swojego własciciela.Teraz opiekujemy sie kotką Lucy